Central Technologies CTXAL4020F-1R0M
Part No.:
CTXAL4020F-1R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTXAL4020F-1R0M.pdf
Description:
HIGH CURRENT SMD POWER INDUCTOR
Shipping
CTXAL4020F-1R0M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTXAL4020F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.6 A
Current - Saturation (Isat):
8.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)