Central Technologies CTTF0402F-6N8B
Part No.:
CTTF0402F-6N8B
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CTTF0402F-6N8B.pdf
Description:
FIXED IND 6.8NH0.1NH SMD
Shipping
CTTF0402F-6N8B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTTF0402F
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Inductance:
6.8 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
260 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)