Central Technologies CTSPT50LF-263M
Part No.:
CTSPT50LF-263M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPT50LF-263M.pdf
Description:
26UH SMT STD TOROIDAL INDUCTOR
Shipping
CTSPT50LF-263M Specifications
Series:
CTSPT-L
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
26 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
32mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.700" L x 0.670" W (17.78mm x 17.02mm)
Height - Seated (Max):
0.390" (9.91mm)