Central Technologies CTSPMA6015F-6R8M
Part No.:
CTSPMA6015F-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPMA6015F-6R8M.pdf
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 6.8UH
Shipping
CTSPMA6015F-6R8M Specifications
Series:
CTSPMA6015F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
DC Resistance (DCR):
87mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.280" W (7.10mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)