Central Technologies CTSPMA5012F-1R5M
Part No.:
CTSPMA5012F-1R5M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPMA5012F-1R5M.pdf
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 1.5UH
Shipping
CTSPMA5012F-1R5M Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTSPMA5012F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.213" W (5.40mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)