Central Technologies CTSPMA4020F-4R7M
Part No.:
CTSPMA4020F-4R7M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPMA4020F-4R7M.pdf
Description:
POWR INDUCTOR SMD SHIELDED 4.7UH
Shipping
CTSPMA4020F-4R7M Specifications
Series:
CTSPMA4020F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
91mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)