Central Technologies CTSPI3D12F-1R2M
Part No.:
CTSPI3D12F-1R2M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSPI3D12F-1R2M.pdf
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTSPI3D12F-1R2M Specifications
Series:
CTSPI3D12F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
48mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.049" (1.25mm)