Central Technologies CTSMDS4F-104K
Part No.:
CTSMDS4F-104K
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
CTSMDS4F-104K.pdf
Description:
SMD SHIELDED RF INDUCTOR
Shipping
CTSMDS4F-104K Specifications
Series:
CTSMDS4F
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Inductance:
100 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
22mA
DC Resistance (DCR):
484Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant:
320kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.504" L x 0.238" W (12.80mm x 6.05mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)