Central Technologies CTSLF1045TF-100M
Part No.:
CTSLF1045TF-100M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSLF1045TF-100M.pdf
Description:
10UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTSLF1045TF-100M Specifications
Series:
CTSLF1045TF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
36.4mOhm
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)