Central Technologies CTSLF0745TF-150M
Part No.:
CTSLF0745TF-150M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSLF0745TF-150M.pdf
Description:
15UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTSLF0745TF-150M Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTSLF0745TF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.53 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
52mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)