Central Technologies CTSFW1040F-2R8M
Part No.:
CTSFW1040F-2R8M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTSFW1040F-2R8M.pdf
Description:
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
Shipping
CTSFW1040F-2R8M Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTSFW1040F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.402" W (10.50mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):
0.173" (4.40mm)