Central Technologies CTSCH875DF-100M
Part No.:
CTSCH875DF-100M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
CTSCH875DF-100M.pdf
Description:
RADIAL FIXED INDUCTOR
Shipping
CTSCH875DF-100M Specifications
Series:
CTSCH875DF
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.307" (7.80mm)