3M CTSB28NT110-L
Part No.:
CTSB28NT110-L
Manufacturer:
3M
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Package:
Datasheet:
CTSB28NT110-L.pdf
Description:
CBL TIE LOCKING NAT 112LB 2.292'
Shipping
CTSB28NT110-L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Wire/Cable Tie Type:
Standard, Locking
Length - Approximate:
27.5"
Bundle Diameter:
7.99" (203.00mm)
Width:
0.280" (7.11mm)
Length - Actual:
2.292' (698.50mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:
112 lbs (50.80 kg)
Features:
Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6; Stainless Steel 304
Color:
Natural
Shelf Life:
60 Months
Shelf Life Start:
Date of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)