Central Technologies CTS7F-1R0M
Part No.:
CTS7F-1R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTS7F-1R0M.pdf
Description:
AXIAL LEADED SHIELDED INDUCTOR
Shipping
CTS7F-1R0M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTS7F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
707 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.41mm)