Central Technologies CTS4F-332K
Part No.:
CTS4F-332K
Package:
Axial
Datasheet:
CTS4F-332K.pdf
Description:
3300UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Shipping
CTS4F-332K Specifications
Series:
CTS4F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
3.3 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
85 mA
Current - Saturation (Isat):
22mA
DC Resistance (DCR):
33Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)