Central Technologies CTS1F-821J
Part No.:
CTS1F-821J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTS1F-821J.pdf
Description:
820UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Shipping
CTS1F-821J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTS1F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
72 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
34Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)