Central Technologies CTRFB0810F-100K
Part No.:
CTRFB0810F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
CTRFB0810F-100K.pdf
Description:
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Shipping
CTRFB0810F-100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTRFB0810F
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)