Central Technologies CTPCI7045F-101M
Part No.:
CTPCI7045F-101M
Datasheet:
CTPCI7045F-101M.pdf
Shipping
CTPCI7045F-101M Specifications
Series:
CTPCI7045F
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
312mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)