Central Technologies CTPCI6045F-101M
Part No.:
CTPCI6045F-101M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTPCI6045F-101M.pdf
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTPCI6045F-101M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTPCI6045F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
860 mA
Current - Saturation (Isat):
550mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
384mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.193" (4.90mm)