Central Technologies CTMPH100804F-R24M
Part No.:
CTMPH100804F-R24M
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
CTMPH100804F-R24M.pdf
Description:
0.24UH SMD MOLDED SHLD INDUCTOR
Shipping
CTMPH100804F-R24M Specifications
Series:
CTMPH100804F
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)