Central Technologies CTMMP8751F-2R2M
Part No.:
CTMMP8751F-2R2M
Datasheet:
CTMMP8751F-2R2M.pdf
Description:
SMD Shielded Power Inductor
Shipping
CTMMP8751F-2R2M Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
48 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.25mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)