Central Technologies CTMMP2906F-6R8M
Part No.:
CTMMP2906F-6R8M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CTMMP2906F-6R8M.pdf
Description:
SMD Shielded Power Inductor
Shipping
CTMMP2906F-6R8M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.287" W (6.60mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.60mm)