Central Technologies CTMMP2818AF-100M
Part No.:
CTMMP2818AF-100M
Datasheet:
CTMMP2818AF-100M.pdf
Description:
SMD Shielded Power Inductor
Shipping
CTMMP2818AF-100M Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)