Central Technologies CTMLP080504CF-1R0M
Part No.:
CTMLP080504CF-1R0M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CTMLP080504CF-1R0M.pdf
Description:
1.0UH SMD MULTIL POWER INDUCTOR
Shipping
CTMLP080504CF-1R0M Specifications
Series:
CTMLP080504CF
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
3 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)