Central Technologies CTML0805F-5R6K
Part No.:
CTML0805F-5R6K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CTML0805F-5R6K.pdf
Description:
5.6UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Shipping
CTML0805F-5R6K Specifications
Series:
CTML0805F
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
15 mA
DC Resistance (DCR):
900mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
4 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)