Central Technologies CTML0805F-1R5K
Part No.:
CTML0805F-1R5K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CTML0805F-1R5K.pdf
Description:
1.5UH FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Shipping
CTML0805F-1R5K Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTML0805F
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)