Central Technologies CTML0603F-100K
Part No.:
CTML0603F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CTML0603F-100K.pdf
Description:
10 FER MULTIL SHLD INDUCTOR
Shipping
CTML0603F-100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTML0603F
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)