Central Technologies CTMC2220F-122J
Part No.:
CTMC2220F-122J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTMC2220F-122J.pdf
Description:
1200UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC2220F-122J Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTMC2220F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
75 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
17Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.232" L x 0.205" W (5.90mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)