Central Technologies CTMC1812SF-271J
Part No.:
CTMC1812SF-271J
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CTMC1812SF-271J.pdf
Shipping
CTMC1812SF-271J Specifications
Series:
CTMC1812SF
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
92 mA
DC Resistance (DCR):
12Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
4.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)