Central Technologies CTMC1812SF-181J
Part No.:
CTMC1812SF-181J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CTMC1812SF-181J.pdf
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC1812SF-181J Specifications
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTMC1812SF
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
102 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
9.5Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)