Central Technologies CTMC1210SF-R12K
Part No.:
CTMC1210SF-R12K
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CTMC1210SF-R12K.pdf
Shipping
CTMC1210SF-R12K Specifications
Series:
CTMC1210SF
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
450 mA
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
875MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)