Central Technologies CTMC1210SF-820J
Part No.:
CTMC1210SF-820J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CTMC1210SF-820J.pdf
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC1210SF-820J Specifications
Series:
CTMC1210SF
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
45 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
10Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)