Central Technologies CTMC1210SF-151J
Part No.:
CTMC1210SF-151J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CTMC1210SF-151J.pdf
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC1210SF-151J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTMC1210SF
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
65 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
15Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)