Central Technologies CTMC1210SF-101J
Part No.:
CTMC1210SF-101J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CTMC1210SF-101J.pdf
Description:
SMD FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC1210SF-101J Specifications
Series:
CTMC1210SF
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
40 mA
DC Resistance (DCR):
11Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.094" (2.40mm)