Central Technologies CTMC1008F-1R5J
Part No.:
CTMC1008F-1R5J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
CTMC1008F-1R5J.pdf
Description:
1.5UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTMC1008F-1R5J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTMC1008F
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
220 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.3Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
182MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-45°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.075" (1.90mm)