Central Technologies CTM1F-102J
Part No.:
CTM1F-102J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
CTM1F-102J.pdf
Description:
1000UH AXIAL MOLDED INDUCTR
Shipping
CTM1F-102J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTM1F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
28 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
72Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
3.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)