Central Technologies CTLVH3012F-2R2M
Part No.:
CTLVH3012F-2R2M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTLVH3012F-2R2M.pdf
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTLVH3012F-2R2M Specifications
Series:
CTLVH3012F
Package/Case:
Nonstandard
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
95mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.106" W (3.00mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)