Central Technologies CTLVH2012F-4R7M
Part No.:
CTLVH2012F-4R7M
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
CTLVH2012F-4R7M.pdf
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shipping
CTLVH2012F-4R7M Specifications
Series:
CTLVH2012F
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
270mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)