Central Technologies CTLVC6028F-2R7N
Part No.:
CTLVC6028F-2R7N
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
CTLVC6028F-2R7N.pdf
Description:
2.7UH SMD POWER INDUCTOR
Shipping
CTLVC6028F-2R7N Specifications
Series:
CTLVC6028F
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.33 A
Current - Saturation (Isat):
4.41A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)