Central Technologies CTLVC6020F-6R8M
Part No.:
CTLVC6020F-6R8M
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
CTLVC6020F-6R8M.pdf
Description:
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Shipping
CTLVC6020F-6R8M Specifications
Series:
CTLVC6020F
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
85mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)