Central Technologies CTLV4012ASF-4R7M
Part No.:
CTLV4012ASF-4R7M
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
CTLV4012ASF-4R7M.pdf
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Shipping
CTLV4012ASF-4R7M Specifications
Series:
CTLV4012ASF
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.62 A
Current - Saturation (Isat):
1.18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
94mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)