Central Semiconductor Corp CTLSH1-50M832DS TR
Part No.:
CTLSH1-50M832DS TR
Package:
8-TDFN Exposed Pad
Datasheet:
CTLSH1-50M832DS TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 1A TLM832DS
Shipping
CTLSH1-50M832DS TR Specifications
Package/Case:
8-TDFN Exposed Pad
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:
TLM832DS
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C