Central Semiconductor Corp CTLSH05-40M621 TR
Part No.:
CTLSH05-40M621 TR
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
6-PowerVFDFN
Datasheet:
CTLSH05-40M621 TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA TLM621
Shipping
CTLSH05-40M621 TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
6-PowerVFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
470 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
50pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TLM621
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C