Central Technologies CTLQ1210NF-1R0M
Part No.:
CTLQ1210NF-1R0M
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
CTLQ1210NF-1R0M.pdf
Description:
1.0UH 445MA SMD WW INDUCTOR
Shipping
CTLQ1210NF-1R0M Specifications
Series:
CTLQ1210NF
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
445 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)