Central Technologies CTLL1608F-1N5S
Part No.:
CTLL1608F-1N5S
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CTLL1608F-1N5S.pdf
Description:
1.5NH SMD CER CORE MULT INDUCTOR
Shipping
CTLL1608F-1N5S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTLL1608F
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.5 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Q @ Freq:
38 @ 800MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)