Central Technologies CTIHSM4825F-470L
Part No.:
CTIHSM4825F-470L
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
CTIHSM4825F-470L.pdf
Description:
47.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
Shipping
CTIHSM4825F-470L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTIHSM4825F
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.07 A
Current - Saturation (Isat):
740mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
362mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.20mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)