Central Technologies CTHC2220F-221K
Part No.:
CTHC2220F-221K
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
CTHC2220F-221K.pdf
Description:
220UH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Shipping
CTHC2220F-221K Specifications
Series:
CTHC2220F
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.4Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3.9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2220
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)