Central Technologies CTHC2220F-102J
Part No.:
CTHC2220F-102J
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
CTHC2220F-102J.pdf
Description:
1MH SMD WW MOLDED INDUCTOR
Shipping
CTHC2220F-102J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTHC2220F
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
85 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15Ohm Max
Q @ Freq:
20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
252 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2220
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)