Central Technologies CTHC1812F-150K
Part No.:
CTHC1812F-150K
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
CTHC1812F-150K.pdf
Description:
15UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Shipping
CTHC1812F-150K Specifications
Series:
CTHC1812F
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
450mA
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)