Central Technologies CTH8F-150K
Part No.:
CTH8F-150K
Datasheet:
CTH8F-150K.pdf
Description:
15UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shipping
CTH8F-150K Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
7.34A
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)